download application
لوگوی دیتاشهر

ورود با شبکه های اجتماعی


ورود به دیتاشهر

بازیابی گذرواژهدر دیتاشهر عضو شوید  ثبت مکان
همه
 
غذا
 
تفریح
 
سلامت
 
سرگرمی
 
خرید
 
تکنولوژی
 
سفر
 

10 غذای اعتیاد¬آور دنیا

۲ سال و ۱۱ ماه قبل || 0

اگر فکر می‌کنید به پیتزا معتاد شده‌اید، احتمالاً درست فکر می‌کنید. بر اساس مطالعه‌ای که در دانشگاه میشیگان انجام‌شده بعضی غذاها بیش از دیگران اعتیادآور هستند. محققان از مردم در مورد غذاهایی که نمی‌توانند کنار بگذارند سؤال کردن. غذاهایی که خوردنشان به عادت تبدیل می‌شود معمولاً دو مشخصه مشترک دارند- مقدار زیادی چربی و بار گلیسمیک بالا، درواقع این غذاها پس از هضم شدن قند خون شما را به‌سرعت بالا می‌برند. غذاهایی که بار گلیسمیک بالایی دارند معمولاً سرشار از قند و کربوهیدرات هستند.

همچنین، در این مطالعه غذاهایی که کمتر از همه اعتیادآور هستند نیز مشخص‌شده‌اند: هویج، لوبیا با سس، سیب، برنج، برکلی، موز، سالمون، ذرت بدون کره یا نمک و توت‌فرنگی. به گفته اریکا شولت دانشجوی دکترا و محقق اصلی این مقاله «متوجه شدیم مشکل افرادی که علائم اعتیاد به غذا در آن‌ها نمایان است بیشتر با غذاهایی است که در مدت زمان کم انرژی زیادی به سامانه بدن وارد می‌کنند و بار گلیسمیک بالا و چربی دارند. به نظر می‌رسد افرادی که مثل معتادها غذا می‌خورند افزایش ناگهانی قند خون را بیش از افراد عادی دوست دارند». تحقیقات پیشین نشان داده است که غذاهای قند دار قسمت‌های از مغز را فعال می‌کنند که در پردازش ارزش و فایده نقش دارند.

پس چربی مشکل را دوچندان می‌کند. تحقیقات نشان داده است چربی قسمت‌هایی از مغز را فعال می‌کند که به حواس چشایی و لامسه مربوط می‌شوند، شاید به این خاطر که غذای چرب دردهان حس خوبی ایجاد می‌کند. شولت می‌گوید «شاید ترکیب افزایش ناگهانی قند خون و احساس خوبی که غذای چرب در دهان ایجاد می‌کند به اعتیادآورترین غذای دنیا منجر می‌شود،»

شولت اضافه می‌کند درحالی‌که می‌توانید غذاهای چرب زیادی، مثل آجیل، و غذاهایی با قند بالا، مثل موز را در طبیعت پیدا کنید، غذایی با قند و چربی بالا در طبیعت یافت نمی‌شود. به گفته او غذاهایی مانند شکلات و سیب‌زمینی سرخ‌کرده در فرایند پخت و به شکلی مصنوعی مقدار زیادی چربی و کربوهیدرات جذب می‌کنند،». به عقیده او سیاست‌های غذایی که مالیات زیادی برای این‌گونه غذاها قائل می‌شوند و فروش آن‌ها به کودکان را ممنوع می‌کنند ممکن است به حل مشکل اعتیاد غذایی کمک کنند.

درنهایت اگر فکر می‌کنید اعتیاد غذایی دارید، درمان بهترین راه‌حل است. اگر گهگاه در مصرف این غذاها زیادی روی می‌کنید، هنگام غذا خوردن بیشتر فکر کنید. با این روش سرعت غذا خوردنتان کاهش می‌یابد و حل مشکل آسان‌تر می‌شود.


اشتراک با دوستان در صفحات اجتماعی

نظر خود را بنویسید

 نظرات

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه دیتاشهر ایمیل خود را وارد کنید
bidbarg