download application
لوگوی دیتاشهر

ورود با شبکه های اجتماعی


ورود به دیتاشهر

بازیابی گذرواژهدر دیتاشهر عضو شوید  ثبت مکان
همه
 
غذا
 
تفریح
 
سلامت
 
سرگرمی
 
خرید
 
تکنولوژی
 
سفر
 

شش غذای سالم که در این فصل خلق و خوی را بهتر می کنند و اضطراب را کاهش می دهند

۲ سال و ۱۱ ماه قبل || 0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شش غذای سالم که در این فصل خلق و خوی را بهتر می کنند و اضطراب را کاهش می دهند

زیباترین فصل سال یعنی زمستان فرا رسیده است. اما در این فصل هوا سرد است و تاریکی زودرس ممکن است به افسردگی منجر شود. خوشبختانه برای حل این مشکل لازم نیست سراغ ظرف داروها بروید. به جای در یخچال را باز کنید. این غذاهای سالم خلق و خوی شما را بهتر می کنند، با اضطراب مبارزه می کنند، و به شما کمک می کنند از شر این احساس که دنیا زندگی شما را کنترل می کند خلاص شوید.

تمشک و هم خانواده های آن

آن ها را در یک ظرف بریزید و با هم مخلوط کنید و به جای اینکه بعد از ظهرها به ظرف شیرینی های همکارتان که در آبدارخانه دفتر جا گذاشته است دستبرد بزنید، تمشک یا هم خانواده های آن را میل کنید. یا هر سه کار را انجام دهید. این خانواده از میوه ها حاوی اسید آمینوی تروزین هستن که در سنتز کردن دوپامین به مغز کمک می کنند – ماده ای که به گفته لیندزی اسمیت نویسنده  junk foods & junk moodsاحساسات لذت و خوشی را تحریک می کند.

شکلات سیاه

 شکلات باعث می شود احساس خوبی داشته باشید – و دلیلش فقط خوشمزه بودنش نیست. این ماده سیاه ترکیباتی دارد که باعث می شوند مغز فنیلتیلامین آزاد کند، یعنی همان ماده شیمیایی که وقتی عاشق می شوید در بدنتان تولید می شود.  تحقیقاتی که در استرالیا انجام شده نشان می دهد نیازی نیست مقدار قابل توجهی شکلات بخورید تا تاثیرات آن را حس کنید. بر اساس این گزارش افرادی که روزانه 42 گرم شکلات مصرف می کنند نسبت به کسانی که شکلات مصرف نمی کنند احساس آرامش و رضایت بیشتری می کنند. به گفته اسمیت شکلاتی با حداقل 70% کاکائو کفایت می کند.

قهوه

این فقط تصور شما نیست – جاوه واقعا زندگی را بهتر می کند. کافئین هم مثل خانواده تمشک به ترشح دوپامین در مغز کمک می کند. چقدر نیاز دارید؟ مطالعاتی که در دانشگاه هاروارد انجام شده نشان می دهد زنانی که روزانه دو فنجان قهوه می نوشند نسبت به زنانی که قهوه نمی نوشند 15% کمتر به افسردگی مبتلا می شوند. و بیشتر قهوه نوشیدن ممکن است به نتایج بهتری منجر شود. کسانی که روزانه چهار فنجان قهوه می نوشند نسبت به کسانی که قهوه نمی نوشند 20% کمتر افسرده می شوند.

تخمه کدو

به جای گوی های استرس زا از این ها روی میز کارتان بزارید. این دانه های سبز کوچک حاوی تریتوفان هستن، آمینو اسیدی که به مغزتان کمک می کند سروتونین تولید کند. بعلاوه آن ها خوشمزه و ترد هستن – یعنی زمانی که حس می کند در شرف یک حمله عصبی هستین، تا حد زیادی آرامبخش است. اسمیت می گوید «عمل جویدن به تنهایی به فروکش کردن خشم کمک می کند».

ماهی سالمون

ماهی سالمون در اکثر لیست های غذا یافت می شود، پس شاید از پیشنهادی که برایتان داریم زیاد متعحب نشوید. به گفته اسمیت، اومگا-3 موجود در سالمون و دیگر ماهی ها به مغز برای ترشح هورمونی که باعث می شود احساس خوبی داشته باشید یعنی سروتونین کمک می کند. در واقع تحقیقاتی که روی بیش از 150000 نفر انجام شد نشان داد کسانی که مقدار بیشتری سالمون مصرف می کنند نسبت به کسانی که ماهی مصرف نمی کنند 20% کمتر افسرده می شوند.

اسفناج

سبزیجات برگدار مثل اسفناج سرشار از فولات (نمک اسید فولیک) هستند، یک ویتامین ب که خلق و خوی بد را خوش می کند و به تیز بودن ذهنتان کمک می کند. (نگران نباشید می تواند همین مواد را از اسفناج منجمد هم دریافت کنید). ولی از آنجایی که فولات-مثل تمام ویتامین ب ها- در بدن شما ذخیره نمی شود برای استفاده از تمام فواید باید آن را به شکل مداوم برای بدنتان فراهم کنید. بیشتر فکر کنید و سالادی که چند وقت یکبار میل می کند را به قسمتی از وعده های روزانه تبدیل کنید.


اشتراک با دوستان در صفحات اجتماعی

نظر خود را بنویسید

 نظرات

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه دیتاشهر ایمیل خود را وارد کنید
bidbarg